Сексът в брака е много по-различен от този в неангажиращите връзки. Има много неща, които оказват влияние – грижите за децата, липсата на време за пълноценна почивка и общуване между партньорите, умората от поддръжката на домакинството.
Истината е, че при много двойки интимността пряко зависи от общата семейна атмосфера.
Когато у дома е спокойно, желанието за любов с половинката идва по съвсем естествен начин.
И обратното – стресът и неразрешените конфликти в ежедневието водят до дистанция, не само в отношенията, но и в интимен план.
Как празничната суматоха може да убие желанието за секс
Много хора свързват дните около празниците с отмятането на изостанали задачи, шетане, готвене, пазаруване, подготовка за пътуване и ваканция. Думите, които обобщават всичко са “стрес” и “преумора”.
Ако конфликтите в твоя дом се въртят главно около чистенето, подреждането и създаването на ред и уют, трябва да знаеш, че това е истинска бомба със закъснител.
Затова създадох мини наръчник с 5 стъпки, които ще ти помогнат да не се изпокараш с половинката за битовизми.
Той е за теб в случай, че конфликтите на тема бит отнемат от енергията и развалят редовно отношенията в двойката ви – не само по празниците, а и през останалото време.
1. Създай правилната настройка за ред и хаос в общия ви дом
Настрой се на правилно отношение към реда и хаоса, особено ако имаш малки деца и те са вкъщи през цялото време по празниците.
Редът е процес и не трябва да очакваш, че за един ден ще оправиш всичко и темата приключва.
Да, едно време беше така и вероятно и ти помниш съботите с ранната прахосмукачка, която ти пречеше да поспиш поне до 10 часа 🙂 Ако този детски навик е останал при теб като семейно наследство, аз ти препоръчвам да се избавиш от него.
Ако чистиш перфектно, защото искаш на теб да ти е хубаво, признай си го, но не натяквай на половинката и децата си, че го правиш заради тях.
По този начин ще намалиш стреса у дома и ще запазиш позитивен дух в комуникацията.
2. Определи правилата за чистене и ги изговори с партньора
Избави се от навика да чистиш и подреждаш импулсивно, защото това, уж невинно действие, отнема много енергия и сили.
Не се занимавай с битовизмите у дома, ако така се лишаваш от сън, спорт или някакво друго удоволствие.
Препоръчвам ти да си планираш половин час на ден за почистване на определена зона и така със сигурност до края на седмицата няма да сте затънали в хаос.
Избери три места, които ти е важно да са чисти и се заеми само с тях – това може да са плотът в кухнята, банята или семейната спалня.
Обясни и на партньора си какво, кога и как ще се чисти, обсъдете заедно общия график и си разпределете задачите.
3. Групирай задълженията
Има неща, които се правят всеки ден и никога нямат край.
За да не заемат цялото време, най-удобно е да се групират по зони в дома и отново да се планират във времето.
Например: Не събирайте играчките на децата на всеки 15 минути. Изберете време за това и го правете само тогава – това може да е в края на деня, непосредствено преди вечеря.
Групирането на задачи работи идеално и за пазаруването, приготвянето на храната, сгъването на прането и т.н.
4. Включи децата и им делегирай задачи
Не използвай менторски тон, когато решиш да включиш децата в битовите задачи.
Те ще склонят много по-лесно, когато чувстват привързаност и емпатия.
Общуването, прегръдките, погледите с усмивки, любящите думи са много важни в семейното общуване.
Когато молиш децата за помощ е много важно после да им благодариш, вместо да ги хвалиш. Това им дава усещането, че са равноправни.
Освен това, ако децата ежедневно участват в грижата за дома, много по-лесно ще създадете общ семеен ритъм за почистване и подреждане.
Когато станат на подходяща възраст, спокойно можеш да им връчиш списък с битови задачи, който те да изпълняват.
5. Как да свършиш навреме с всичко важно
Да се погрижиш за всичко, да организираш и да подредиш семейните приоритети може да се получи, но само ако имаш ресурс затова – както ти, така и твоят партньор.
Никога няма да престана да повтарям, че трябва да се грижите за своето здраве, сън и емоционално състояние заедно като двойка и поотделно.
Ако някой от двамата не се чувства добре, всяка битова задача ще идва с етикета “тежка и досадна работа” и много често ще води до скандал.
Опитайте се денят ви да започва с добро настроение.
Да се скараш с някого още сутринта, и то за битовизми, че и насред празнични дни, неминуемо води до чувство на вина, а това никога не е добър сценарий.
Същото важи и за времето преди лягане – моят съвет е винаги да си казвате няколко добри думи преди сън.
В обобщение – 5 неща, които да запомниш и приложиш
- Не забравяй, че интимността пряко зависи от общата семейна атмосфера. Когато у дома всичко е спокойно, желанието за любов с половинката идва по съвсем естествен начин.
- Преформулирай отношението си към реда и чистотата, особено в празничните дни. Фокусирай се върху главното. Не гледай на реда като на краен резултат, а като процес.
- Нека планът ти за деня включва първо нещо полезно за теб, вместо да е посветен на цял ден чистене.
- Ежедневните и битови задачи е нужно да се групират и да се правят в определени часове.
- Постарай се да изградиш доверителни и здрави семейни отношения, които предразполагат към подкрепа и партньорство. Така за всеки у дома ще е много по-лесно да участва в общия бит, вместо да се сърди и да счита някой друг за длъжен и отговорен.