Какво си обещават двойките в началото на Новата година? Най-често са тези три неща:
- да прекарват повече време заедно;
- да спорят по-малко;
- да водят по-здравословен начин на живот.
Похвални и прекрасни намерения, които за жалост, често не се сбъдват. Винаги тръгваме решително и устремено, а след няколко седмици животът у дома пак тече по старому.
Днес ти споделям моята гледна точка като фамилен терапевт защо за много двойки новогодишните обещания не сработват. Давам ти и идеи как да промениш нещата.
Първо обещание: “Искаме да прекарваме повече време заедно!”
Много двойки вярват, че всяко ново начало (на годината, на месеца или дори на седмицата) ще ги “подбутне” и мотивира да свършат нещо различно. За съжаление, новата дата в календара не е достатъчна, за да се случи магията.
Какво се чупи в обещанието за прекарване на пълноценно време заедно? Ето 3 възможни обяснения:
- В двойката има твърде много нерешени конфликти. Натрупаната обида ги държи далеч един от друг, пречи им да общуват качествено и да се наслаждават на компанията на партньора си.
- В живота на двойката има друга по-приоритетна задача, която отнема много енергия. Ще дам пример с отглеждането на бебе или малки деца. Но може и да е нещо свързано с образование, повишаване на квалификацията, кариерни предизвикателства, може да е здравословен въпрос и т.н.
- Третата причина, която най-често спира двойките да изпълнят обещанието си за повече време заедно е липсата на навик да планират нещо общо.
Затова препоръчвам в личните графици да има и “време за нас”. То може да включва нещо семпло – кино, кафе или просто излежаване в леглото с любим филм, но е важно да е там и да е записано.
Не търсим количество, а качествено време с партньора.
Второ обещание: “Искаме да се караме по-малко!”
Това е второто нещо, което двойките си обещават често – както на Нова година, така и след всяка по-сериозна разпра.
Истинският проблем не е в спора, а в това, че когато хората се карат твърде често после им е много неловко да се радват един на друг.
А когато караниците са хронични, на двойките им е още по-неудобно да се върнат към нормалния начин на живот.
Какво пречи на партньорите да спрат разприте навреме?
- Първата причина, поради която хората спорят е неразрешен конфликт, който се повтаря периодично и никога не получава ясен изход.
Ако вашият случай е такъв, намерете време и потърсете помощ от специалист – психолог или фамилен терапевт.
- Втората причина за караниците много често е свързана с умора. В кабинета ми идват много двойки, които са жертва на ежедневния стрес. Те са пред бърнаут, повишават си тон и скандалът е готов.
Тук съветът ми е прост – свалете летвата с очаквания. Намалете изискванията към себе си и околните, към това какъв родител сте, как се справяте с чистенето, спрете да търсите кривиците на партньора.
Намалете претенциите и ще видите как се отваря време за почивка.
Трето обещание: “Искаме да водим здравословен начин на живот!”
Това е третото любимо обещание на много двойки. Под здравословен начин на живот обикновено си представяме приготвяне на домашна храна с чисти продукти, редовен спорт, разходка в планините и т.н.
Истината е, че здравословният начин на живот е труден, защото изисква енергия и планиране. Трябва и двамата партньори да са заинтересовани.
Какво спира двойките да изпълнят обещанието си?
- На първо място са компромисите с храната или новите навици, които трябва да се изградят. В началото пропуските са малко, после стават като лавина и, ако липсва силна воля, промяната в начина на живот не се случва.
- На второ място – много по-трудно е да изграждаш нови навици, ако човекът до теб не те подкрепя. Това означава приготвяне отделно на храна, да търсиш специално време за спорт само за теб и т.н. Много по-лесно е, когато битката се води и от двамата.
Какво да направите, за да живеете по-здравословно?
Не препоръчвам изпадане в крайности.
- Започнете с 5 минути скачане на въже, а не с голяма серия от 15 минути.
- Нарежете за гарнитура само няколко резена домат, вместо да събирате продукти за голяма купа със салата и да се ядосвате колко време отнема. По-добре малко, отколко николко.
- Направете 10 000 крачки в близкия парк, вместо да планирате тежък преход в планината.
Това е универсален принцип, който винаги помага при изграждането на навици – с малки стъпки, но всеки ден.
Най-важното, което трябва да запомните
Бъдете реалисти с обещанията навръх Нова година. Прекарването на повече време заедно, по-малко разпри и по-здравословен начин на живот са напълно постижими цели, стига да подходите стратегически:
- Ако искате да прекарвате времето си пълноценно като двойка, първо се убедете, че нещо по-голямо и енергоемко не заема ежедневието ви и, ако има такова събитие, съобразете се с него. Блокирайте “време за нас” в календара и не го оставяйте на случайността.
- Потърсете помощ от специалист, ако не можете сами да разрешите хроничните си караници. Свалете летвата с очакванията и запомнете, че много разпри се случват, вследствие на преумора.
- За здравословни семейни навици са нужни двама. Не правете компромиси в изграждането на новите привички. Започнете с малки стъпки и постепенно надграждайте. Ако стартирате с нереалистично големи цели рискувате много по-бързо да се разочаровате.
Пожелавам ви успех!
Искаш ли да обсъдим конкретен въпрос, свързан със семейните или партньорски отношения?
Винаги съм на линия за теб:
Заяви час за индивидуална консултация
Запази час за консултация на двойки
Търсиш ли още статии за хармонични отношения? Започни от тук:
Няколко идеи как да не се изпокараш с половинката за битовизми